Nocna Straż
Nocna Straż.png
Typ zaprzysiężone bractwo
Siedziba Czarny Zamek (główna),
zamki wzdłuż Muru (obecnie tylko trzy)
Region Północ
Przynależność organizacja neutralna

Nocna Straż to organizacja wojskowa, której celem jest obrona Muru, ogromnej fortyfikacji na północnej granicy Siedmiu Królestw, oraz obrona Królestwa przed ludźmi zza Muru. Nocna Straż powstała w Erze Herosów, gdy odparto atak Innych. Członkowie Nocnej Straży przywdziewają tylko czerń i nazywani są czarnymi braćmi lub wronami.

Organizacja[edit | edit source]

Struktura[edit | edit source]

Zarządcy zajmują się rozmaitymi codziennymi pracami.

Budowniczy dbają o Mur.

zwiadowcy bronią Muru przed dzikimi i Innymi.

Główne artykuły: Zarządcy, Budowniczy, Zwiadowcy.

Nocna Straż dzieli się na trzy grupy: zarządców, budowniczych i zwiadowców. Wszyscy podlegają Lordowi Dowódcy Nocnej Straży. Każda z tych grup dodatkowo ma swojego dowódcę - Pierwszego Zarządcę, Pierwszego Budowniczego i Pierwszego Zwiadowcę, którzy mianowani są przez Lorda Dowódcę.[1]

  • Zarządcy Nocnej Straży zajmują się zaopatrzeniem i rozmaitymi codziennymi pracami. Polują i hodują zwierzęta, oporządzają konie, zbierają drewno, gotują posiłki, szyją ubrania, czyszczą broń, handlują, dostarczają Straży wszystkich potrzebnych zapasów.[2]
  • Budowniczy Nocnej Straży odpowiedzialni są za stan Muru, zamków i sprzętu. Są wśród nich kamieniarze, stolarze, górnicy i drwale.[2]
  • Zwiadowcy Nocnej Straży to główna jednostka wojskowa, przystosowana do przetrwania w dziczy. Ich zadania to wyprawy zwiadowcze i patrolowanie Nawiedzonego Lasu poza Murem. Aktywnie bronią Muru i wyjeżdżają naprzeciw wrogom, w tym dzikim oraz Innym.[2]

Oprócz tego niektóre jednostki zajmują się zadaniami specjalnymi. Rekruterzy, zwani wędrownymi wronami, przemierzają Siedem Królestw w poszukiwaniu rekrutów. We Wschodniej Strażnicy nad morzem są żeglarze. Do organizacji należą również septoni i maesterzy.

Dowództwo[edit | edit source]

Jeor Mormont przemawia do czarnych braci - by Brittmartin ©

Najwyższe stanowisko obejmuje Lord Dowódca Nocnej Straży i podlegają mu wszyscy członkowie Nocnej Straży. Każdy członek Nocnej Straży może zostać nominowany i wybrany większością głosów na Lorda Dowódcę. Jest to stanowisko obejmowane dożywotnio.

Pierwszy Zarządca, Pierwszy Budowniczy i Pierwszy Zwiadowca dowodzą odpowiednio zarządcami, budowniczymi i zwiadowcami. Są mianowani przez Lorda Dowódcę, a swoje stanowiska obejmują dożywotnio.

Każdy z zamków zajmowanych przez Nocną Straż ma swojego dowódcę. Oni również mianowani są przez Lorda Dowódcę. Oczywiście w szeregach Straży są również dowódcy i oficerowie niższych szczebli.

Zwyczajowo dowódcy i oficerowie są wybierani spośród szlachetnie urodzonych i rycerzy. Są jednak wśród czarnych braci tacy, którzy pomimo niskiego urodzenia osiągnęli wysokie pozycje. Mur to jedno z nielicznych miejsc w Westeros, w którym nawet ludzie z pospólstwa mogą zajść wysoko.

Rekrutacja[edit | edit source]

Rekruci wędrują na Mur- by Tim Truman.©

Niegdyś służba na Murze była uważana powszechnie za honor i szlachetne poświęcenie. Nowi rekruci wstępowali do niej dobrowolnie - w tym wielu rycerzy oraz arystokratów. Ich czyny, poświęcenie i honor opiewane były w pieśniach i bohaterskich opowieściach. Z czasem, kiedy istnienie Innych przeszło do legendy, a Murowi tylko sporadycznie zagrażały niewielkie grupy kiepsko uzbrojonych dzikich, Nocna Straż zaczęła tracić na znaczeniu. Wstępowało do niej coraz mniej ludzi, zamki powoli pustoszały i popadały w ruinę.

W czasach wydarzeń opisanych w sadze Pieśń Lodu i Ognia do Nocnej Straży wstępują głównie ludzie chcący uniknąć kary. W zamian za ułaskawienie wstępują w szeregi Straży kłusownicy, złodzieje, gwałciciele, ale także zdrajcy, zniesławieni arystokraci, ci którzy podpadli władcom lub niechciani bękarci.

Rekruterzy, zwani wędrownymi wronami, przemierzają Siedem Królestw w poszukiwaniu nowych rekrutów. Rzadko dołącza do nich ktoś z własnej woli. Znajdują jednak chętnych w lochach zamków, skąd eskortują ich na Mur.

Nowi rekruci przechodzą przeszkolenie wojskowe. Uczą się władać mieczem i walczyć, a do złożenia przysięgi dopuszczeni zostają dopiero, gdy zostaną uznani za gotowych.

Przysięga[edit | edit source]

Służba w Nocnej Straży jest dożywotnia. Po złożeniu przysięgi nie można już opuścić jej szeregów, a dezercja karana jest śmiercią. Członkowie Nocnej Straży nie mogą posiadać ziemi, ożenić się i mieć dzieci. Zachęca się ich do zerwania więzi z rodziną, ponieważ Nocna Straż jest organizacją neutralną i nie może wtrącać się w polityczne spory pomiędzy rodami Westeros.

W obliczu bogów w sepcie lub w bożym gaju rekrut składa przysięgę wypowiadając następujące słowa:

"Jestem mieczem w ciemności..." - by Erich Schreiner.

"Nadchodzi noc i zaczyna się moja warta. Zakończy ją tylko śmierć. Nie wezmę sobie żony, nie będę miał ziemi, ojca ani dzieci. Nie założę korony i zapomnę o zaszczytach. Będę żył i umrę na posterunku. Jestem mieczem w ciemności. Jestem strażnikiem na murach. Jestem ogniem, który odpędza zimno, światłem, które przynosi świt, rogiem, który budzi śpiących, tarczą, która osłania krainę człowieka. Moje życie i mój honor należą teraz do Nocnej Straży na tę noc i na wszystkie pozostałe."[3]


Tradycyjnie podczas pogrzebu wypowiada się słowa: "A teraz jego warta dobiegła końca".[4]

Zamki i włości[edit | edit source]

Ziemie[edit | edit source]

Zamki wzdłuż Muru.

Nocna Straż posiada pas ziemi wzdłuż południowej granicy Muru. Dobra i podatki z wiosek położonych na tej ziemi trafiają do Straży, choć z biegiem lat teren ten opustoszał, a ludność przeniosła się dalej na południe, na ziemie należące do Starków.

Początkowo Nocna Straż posiadała pas o szerokości 25 mil, zwany Darem, który otrzymała od króla Brandona Starka. Po latach królowa Alysanne Targaryen, żona króla Jaehaerysa I poszerzyła ten pas o ziemie, które nazwano Nowym Darem.[5]

Zamki[edit | edit source]

Opuszczony zamek Nocnej Straży - by Marc Simonetti ©

Nocna Straż wybudowała wzdłuż Muru 19 zamków, choć nigdy nie obsadziła ludźmi więcej niż 17 z nich.[5] Z upływem czasu świetność Straży i liczba braci malała. Kolejne zamki były opuszczane i popadały w ruinę. Obecnie Straż zajmuje tylko trzy.

Zamki Nocnej Straży nie posiadają murów obronnych, ponieważ Straż jest neutralna i przysięga nie brać udziału w konfliktach politycznych. Jej jedynym zadaniem jest obrona Siedmiu Królestw przed zagrożeniem zza Muru, który zresztą jest jej jedyną i zarazem największą fortyfikacją. [6][7]

Lista zamków z zachodu na wschód:

Historia[edit | edit source]

Długa Noc[edit | edit source]

Pod osłoną Długiej Nocy, trwającej całe pokolenie, Inni zaatakowali krainy ludzi pustosząc większość Westeros. Nocna Straż została założona pod koniec Długiej Nocy i odparła Innych w Bitwie Świtu.[8]

Aby ochronić Westeros przed ponowną inwazją Innych wybudowano Mur. Czarni bracia wybrali swojego pierwszego Lorda Dowódcę, przysięgli chronić krainy ludzi przed zagrożeniami zza Muru rezygnując z własnych posiadłości i rodzin oraz zachowując neutralność.

Te wydarzenia miały miejsce 8 tysięcy lat przed wydarzeniami z książek. Nocna Straż jest zatem najstarszą organizacją w Westeros, która przetrwała upadek królestw Pierwszych Ludzi, Inwazję Andalów i Podbój Aegona.

Do czasów obecnych[edit | edit source]

Nocna Straż została założona, aby chronić ludzkość przez Innymi, a służba w niej okryta była chwałą i honorem. Przez długie lata wstępowali do niej dobrowolnie szlachetnie urodzeni i rycerze. Jednak ponowny atak nigdy nie nastąpił.

Wraz z mijającymi wiekami istnienie Innych przeszło do legendy. Część maesterów uznała, że Inni nigdy nie istnieli. Straż zapomniała swój prawdziwy cel istnienia i skupiła się na walce z dzikimi, którzy od czasu do czasu próbowali najeżdżać bogate ziemie za Murem. Służba w Straży cieszyła się coraz mniejszym powodzeniem, aż w końcu zaczęli do niej wstępować głównie kryminaliści (w zamian za ułaskawienie), bękarci, zdrajcy i arystokraci, którzy popadli w niełaskę władcy.

W czasach poprzedzających wydarzenia z serii Pieśń Lodu i Ognia Nocna Straż opuściła większość swoich zamków, które popadły w ruinę i obecnie zajmuje tylko trzy z nich: Zachodnią i Wschodnią Strażnicę oraz Czarny Zamek.

Gra o Tron[edit | edit source]

Jon Snow i Samwell Tarly dołączają do Nocnej Straży. Za Murem zaczynają znikać zwiadowcy, a dzicy zaczęli masowo się przemieszczać. Pierwszy Zwiadowca, którym jest Benjen Stark również nie wraca z wyprawy za Mur. Kiedy dwóch zamordowanych czarnych braci wraca do życia jako upiory, Nocna Straż planuje wielką wyprawę za Mur.

W międzyczasie Wędrowna wrona - Yoren, wyrusza w podróż na południe w poszukiwaniu rekrutów.

Starcie Królów[edit | edit source]

Jeor Mormont, Lord Dowódca Nocnej Straży osobiście prowadzi za Mur wyprawę liczącą 200 ludzi z Czarnego Zamku, do której dołącza setka z Wieży Cieni. Jako bazę wybierają Pięść Pierwszych Ludzi, ruinę dawnego fortu. Jon Snow zostaje wysłany na zwiady z Qhorinem Półrękim, ale kiedy zostają zaatakowani przez dzikich, Qhorin nakazuje Jonowi, by go zabił. Dzięki temu Jon ma zyskać zaufanie dzikich i zostać szpiegiem, by dowiedzieć się co planuje ich król Mance Rayder.

Yoren wraca na północ prowadząc rekrutów, wśród których znajduje się Arya Stark. Niestety większość z nich, w tym Yoren, zostaje zamordowana u wybrzeży Oka Boga.

Nawałnica Mieczy[edit | edit source]

Atak na Pięść Pierwszych Ludzi - by Zippo514

Armia upiorów atakuje i zwycięża Nocną Straż obozującą na Pięści Pierwszych Ludzi. Ci, którym udało się przeżyć atak wycofują się do Twierdzy Crastera. Tam wybucha bunt, w którym ginie Lord Dowódca.

Jon Snow ucieka od dzikich, wraca do Czarnego Zamku i przekazuje informacje o tym, że Mance Rayder planuje zaatakować Mur. Z wielkiej wyprawy wróciło tylko 14 braci, z mocno uszczuplonymi siłami Nocna Straż odpiera atak dzikich. Z pomocą przychodzi jej Stannis Baratheon ze swoją armią.

Nowym Lordem Dowódcą Nocnej Straży zostaje Jon Snow.

Uczta dla Wron[edit | edit source]

Jon Snow wysyła Sama do Starego Miasta na naukę do Cytadeli. Razem z nim wysyła maestera Aemona, by uchronić go przed Melisandre oraz Daerona jako nowego rekrutera. Daeron jednak dezerteruje w Braavos, a następnie zostaje zamordowany przez Aryę Stark. Maester Aemon umiera w drodze do Starego Miasta.

Taniec ze Smokami[edit | edit source]

Jon Snow i król Stannis Baratheon przepuszczają dzikich przez Mur. Planują obsadzić opuszczone zamki, jednak ta kwestia okazuje się być sporna.

Wielu czarnym braciom nie podoba się, że Jon wpuścił za Mur dzikich. Dla nich to oni są wrogami, których odgradzał Mur od Siedmiu Królestw. Wybucha cichy Bunt w Czarnym Zamku - grupa czarnych braci atakuje Lorda Dowódcę zadając mu wielokrotnie ciosy sztyletami.

Znani Czarni Bracia[edit | edit source]

Lordowie Dowódcy[edit | edit source]

Lord Dowódca Jon Snow i obrońcy Muru - by Ryan Barger.

Bracia[edit | edit source]

Pełna lista: Czarni Bracia

Przypisy i uwagi[edit | edit source]

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.